NECROLOGY

Native Writers' Circle of the Americas

 

1992       

Ted Tomeo-Palmanteer (Colville)---(b. June 28, 1943)        

Jim Schoppert (Tlingit)---Sept. 2  (b. May 28, 1947)        

William Oandasan (Yuki)---Sept. 17 (b. Jan. 17, 1946)  

           

1993

Elaine Anderson (Creek)---   (b. 1934)        

Theresa Palmer (Kiowa)--- March 18 (July 3, 1949)        

Peter Kalifornsky (Denai'na)---June 5 (Oct. 12, 1911)        

Helen Attaquin (Aquinnah Wampanoag)---Oct. 14 (b. Feb. 6, 1923)      

Don Whiteside (Creek)---Nov. 22 (b. May 9, 1931)        

Rudy Martin (Tewa-Navajo-Apache)---(b. 1951)      

Florence Davidson (Haida)---Dec. 13 (b. Sept. 15, 1896) 

 

1994      

Jean Starr (Cherokee)---Jan. 18 (b. July 6, 1935)        

Mary Tall Mountain (Koyukon) (b. June 19, 1918)        

Lorne Simon (Mi'kmaq)---Oct. 8  (b. Oct. 10, 1960)        

 

1995     

Glenn J. Twist (Cherokee-Creek)---Sept. 23 (b. July 25, 1918)        

Robert Hardy (Choctaw)---in 1995?      

Te Ata (Mary Frances Thompson) (Chickasaw)---Oct. 26 (b. Dec. 3, 1895)        

Adolf F. Dial (Lumbee)---Dec. 22 (b. Dec. 12, 1922)    

 

1996

Maude Kegg (Ojibway)---January 6  (b. Aug. 26, 1904)      

Ron LaFrance (Mohawk)  (b. June 11, 1945)        

Kay C. Bennett (Navajo)---Nov. 13  (July 15, 1922) 


 
1997

Alfonso Ortiz (San Juan Pueblo)---Jan. 26 (b. Apr. 30, 1939)      

Tom Heidlebaugh (Quilieute)---March 26 (b. Feb. 1, 1942)      

Michael Dorris (Modoc)---Apr. 12 (Jan. 30, 1945)      

Anne Anderson (Metis)---Apr. 21 (Feb. 3, 1906)      

K. (Kim) Caldwell (Cherokee-Shawnee)---Aug.11 (Feb. 3,1954)      

Carroll Arnett/Gogisgi (Cherokee)---July 2 (Nov. 9, 1927)      

Jean Cuthand Goodwill (Cree)---Aug.25 (b. Aug. 14, 1928)      

Ron Geyshick (Ojibway)      

Sister (Elizabeth Freda/Taluraq) Goodwin (Inupiat)---Oct. 24 (b. Nov.11, 1951) 


 
1998

Bill Reid (Haida)---March 13 (b. Jan. 12, 1920)      

Frederick J. Dockstader (Oneida)---March 21 (b. Feb. 3, 1919)      

Bear, Glecia (Cree)---Sept. (b. Apr. 29, 1912)     

Helen Slwooko Carius (Siberian Yup'ik)---Dec. 20 (b. March 23, 1928)

Jeanette Henry Costo (Cherokee)---July 27 (b. June 27, 1909)


 
1999

Vickie Sears (Cherokee)---(b. Aug. 2, 1941)      

Parker McKenzie (Kiowa)---March 5 (b. Nov. 15, 1897)      

Maggie Culver Fry (Cherokee)---April 7 (July 28, 1900)      

Natachee Scott Momaday (Cherokee)---  (b. Feb. 13 1913)      

F. Browning Pipestem (Otoe/Missouria-Osage)---Aug. 2 (b. July 19, 1943)      

 

2000

Roxy Gordon (Choctaw)---Feb. 7 (March 7, 1945)    

J. (Joanie) Whitebird (Joan Elizabeth Green) (Cherokee)---Aug. 29 (b. July 1, 1951)    

Scott L. Morrison (Choctaw)---c. Aug. 8 (b. Nov. 26, 1951)      

Bernard Assiniwi (Cree-Algonkin)---Sept. 4 (b. July 31, 1935)    

Besmilr Brigham (Choctaw)---Sept. 29 (b. Sept. 28, 1923)      

Gilbert Oskaboose (Ojibway) 
 


2001  

Archie Fire Lame Deer (Rosebud Lakota)---Jan. 11 (b. Apr. 10, 1935)      

Richard LaCourse (Yakima-Umatilla)---Mar. 9 (b. Sept. 23, 1938)      

James Tyman (Cree)---Jan. 22 (b. Sept. 30, 1963)      

Karl E. Gilmont (Coharie)---June 28 (b. Sept.29, 1927, in MA)      

Everett Soop (Blood)---Aug. 12 (b. 1943)      

Charles R. Penoi (Cherokee-Laguna Pueblo)---Aug. 23 (b. Sept. 23, 1911)      

Howard J. Adams (Metis)---Sept. 8 (b. Sept. 8, 1926)    

Jeannette Dulce Henry Costo (Cherokee) (b. 1909)   

 

2002     

Russell M. Peters (Wampanoag, Mashpee)---March 3 (b. Jan. 5, 1929)    

Louis Owens (Choctaw-Cherokee)---July 25 (b. July 18, 1948)    

Charles G. Ballard (Quapaw-Cherokee)---Sept. 20 (b. June 4, 1930) 

 

2003

Robert Vasquez (Apache)    

Mickey Roberts (Nootsack)---May 4 (b. Mar. 21, 1923)    

Morris Isaac (Mi'kwaq)---Apr. 22 (b. Oct. 20, 1943)      

Howard L. Meredith (Cherokee-Akokisa)---May 8 (b. May 25, 1939)    

Lee Francis III (Laguna Pueblo)---July 7 (b. May 21, 1945)    

James Welch (Blackfeet-Gros Ventre)---Aug. 4 (b. Nov. 18, 1940)    

Opal Lee Popkes (Choctaw)---Aug.23 (b. 1920)    

Dillon Platero (Navajo)---Oct. 18 (b. Nov. 17, 1926) 

Chester Scott (Creek)---Nov. 11    

Wolf Larson (Tlingit) (b. 1936)

 

2004

King Kuka (Blackfeet)---Jan. 19 (b. 1947)    

Alyse Neundorf (Navajo)---Jan. 31 (b. Feb. 2, 1942)    

Acquanetta (Mildred Davenport) (Arapahoe)---Aug. 16 (b. July 17, 1921)    

Alice Callahan (Osage)   (b. 1926)

 

2005

Bruce Miller (Skokomish)---Feb. 5 (b. Apr. 23, 1944)    

Harold Cardinal (Cree)---June 3 (b. Jan. 27, 1945)    

David Pego (Saginaw Chippewa)---June 7 (b. Feb. 1, 1954)    

Edythe Simpson Hobson (Arkansas Quapaw)---July 11 (b. May 20, 1918)    

Bernelda Wheeler (Cree Metis)---Sept. 11  (b. Apr. 8, 1937)    

Raven Hail (Cherokee)---October 14 (b. Jan. 27, 1921)    

Gladys Tantaquidgeon (Mohegan)---Nov.1 (b. June 15, 1899)    

Vine Deloria, Jr. (Standing Rock Sioux)---Nov.13 (b. March 26, 1934)    

Beatrice Medicine (Standing Rock Sioux)---Dec.19 (b. Aug. 1, 1923)    

Ted C. Williams (Tuscarora) (b. Apr. 6, 1930)   

 

2006

Mike Austin (Cherokee)---Jan.10 (Jan. 1, 1953)    

Earle Thompson (Yakima)---May 16 (b. March 13, 1950)    

Winn Starr (Cherokee)---June 3 (b. June 3, 1924)    

Lu Celia Wise (Cherokee)---June 9 (b. Nov. 7, 1913)    

DuWayne Leslie Bowen (Seneca)---July 21 (b. July 1946)    

Valerie Dudoward (Tsimshian)---Sept. 24 (b. Feb. 6, 1957)    

John Mohawk (Seneca)---December 12 (b. Aug. 30, 1945)    

Diane Burns (Chippewa-Chemehuevi)---Dec. 22 (b. Jan. 11, 1957)    

Eleonore Tecumseh Sioui (Huron)--- (b. May 20, 1925)

 

2007

Phil Lucas (Choctaw)---Feb. 4 (b. 1942)

Rita Joe (Micmac)---March 20 (b. March 15, 1932)

lma Elizabeth McDaniel (Creek-Cherokee)---April 13 (b. Dec. 22, 1918)      

Corbin Harney (Shoshone)---July 10 (b. Mar. 24, 1920)      

Twylah Hurd Nitsch (Seneca)---Aug. 21 (b. Dec. 5, 1912)        

Alootook Ipellie (Inupiat)---Sept. 8 (b. Aug. 11, 1951)      

Emory Sekaquaptewa (Hopi)---Dec. 14 (b. Dec. 28, 1928)

 

2008

Mildred Noble (Ojibwe)---Jan. 19 (b. July 13, 1921)      

Alma Hogan Snell (Crow)---May 5 (b. Jan. 10, 1923)      

Paula Gunn Allen (Laguna Pueblo)---May 29 (b. Oct. 24, 1939) 

Andrew Hope III (Tlingit)---Aug. 7  (Dec. 23, 1949)      

Ray Fadden/Tehenetorans (Mohawk)---November 14 (b. Aug. 23, 1910)    
 
Vi Hilbert (Upper Skagit)---Dec.19  (July 24, 1918)      

E. Donald Two-Rivers (Ojibwe, Seine River Reserve)---Dec.27 (b. June 29,1945)

 

2009

Gregg Howard (Cherokee-Powhatan)---April 23 (b. May 25, 1936)    

Michael Kabotie (Hopi)---Oct. 23 (b. Sept. 3, 1942)

 

2010      

Vera Manuel (Shuswap-Kootenai)---Jan. 22 (b. March 20, 1948)      

Edith Jones (Gwich'in)---Jan. 31 (b. Dec. 8, 1921)      

Wilma Mankiller (Cherokee)---Apr. 6 (b. Nov. 18, 1945)      

Robin Coffee (Cherokee-Creek-Yankton Sioux)---June 22 (b. Oct. 5, 1953)      

Patricia Clark Smith (Micmac)---July 11 (b. Feb. 14, 1944)

 

2011

Betty Mae Jumper (Seminole)---Jan. 14 (b. April 27, 1923)      

Jack D. Forbes (Powhatan-Delaware)---Feb. 23 (b. Jan. 7, 1934)      

Olive Patricia Dickason (Metis)---March 12 (b. March 6, 1920)    

Carol Lee Sanchez-Allen (Laguna Pueblo)---Apr. 6  (b. Jan. 13, 1934)      

Freda Ahenakew (Cree)---April 8  (b. Feb. 11, 1932)      

John Dameron (Cherokee)---April 19 (Oct. 13, 1921)        

Peter Blue Cloud (Mohawk)---April 27 (b. June 10, 1937)    

Oscar Kawagley (Yupik)---Apr. 27 (b. Nov. 8, 1934)      

Norman H. Russell (Cherokee)---May 14 (b. Nov. 28, 1921)      

Joe S. Sando (Jemez Pueblo)---Sept. 13 (b. Aug. 1, 1923)      

Katherine Siva Saubel (Cahuilla, Morongo Valley Res.)--Nov. 1 (b. Mar. 7, 1920)      

Carol LaFavor (Ojibway)---Nov. 21

 

2012

Fred Bigjim (Inupiat)---Jan. 19 (b. July 20, 1941)        

Catherine Attla (Koyukon)---March 12 (b. March 20, 1927)      

Louis F.Burns (Osage)---May 20 (b. Jan. 2, 1920)        

Nas'Naga (Roger W. Russell) (Shawnee)---July 7 (b. Apr. 13, 1941)      

Donald L. Birchfield (Choctaw-Chickasaw)---Sept. 7 (b. July 10, 1948)        

Phil George (Nez Perce)---Oct. 4 (b. Mar. 22, 1946)        

Lincoln Tritt (Gwi'ichin)---Oct. 20 (b. Oct. 18, 1946)        

 

2013

Richard Twiss (Sicangu Lakota)---Feb. 9 (b. June 11, 1954)        

Mary Brave Bird (Crow Dog) (Sicangu Lakota)---Feb. 13 (b. Sept.26, 1954)        

Grace K. Slwooko (Siberian Yupik)---March 14 (b. Oct. 22, 1921)      

George P. Horse Capture (Gros Ventre)---Apr. 15 (b. Oct. 30, 1937)        

Albert White Hat (Sicanju Lakota)---June 13 (Nov. 18, 1938)        

Alice (Masak) French (Inupiaq)---July 5 (b. June 29, 1930) 

Edward Ramon (Comanche-Lakota)---Aug. 7 (b. May 24, 1946)        

Vera Kaneshiro (Siberian Yupik)---Nov. 19 (Dec. 8, 1934)      

Lisa Mayo (Cuna-Rappahannock)--- Nov. 24  (b. Nov. 15, 1924) 

 

2014  

Robert J. Conley (Cherokee)---Feb. 16 (b. Dec. 29, 1940)        

David Yeagley (Comanche)---Mar. 11 (b. Sept. 5, 1951)        

Louise Abeita (Isleta Pueblo)---July 21 (b. Sept. 9, 1926)        

Greg Rodgers (Choctaw)---Dec. 17 (b. Sept. 8, 1968) 

 

2015

Ron E. Evans/Tenequer (Comanche)---April 23 (b. Nov. 30, 1955)      

Beth Brant/Degonwadonti (Mohawk, Bay of Quinte)---Aug. (b. May 6, 1941)      

Basil H. Johnston (Ojibway, Cape Croker Res.)---Sept. 8 (b. July 13, 1929)      

Rina Swentzell (Santa Clara Pueblo)---Oct. 30 (b. April 6, 1939)      

John Trudell (Santee Sioux)---Dec. 4 (b. Feb. 15, 1946) 

 

2016  

Joe Medicine Crow (Crow)---April 3 (b. Oct. 27, 1913)      

Maurice Kenny (Mohawk)---April 16 (b. Aug. 16, 1929) 

 

*The Necrology for Native Writers' Circle of the Americas (NWCA) is maintained by Dr. Geary Hobson.